Зі святом Собору на честь архистратига Михаїла і всіх Небесних Сил!

У книзі Апокалипсис архангел Михаїл (по єврейськи «Мі ка Ель» значить «хто, як Бог?») виступає як головний вождь ангельського вірного Богу воїнства у війні проти дракона-диявола. Цей Архистратиг (с грецької «головнокомандувач») саме із таким кличем «хто, як Бог?» першим виступив проти бунтівних ангелів, відстоюючи Божественний порядок у Всесвіті, та скинув с Небес люцифера (буквально — носій світла; одне з імен сатани) разом з іншими відпавшими від Бога неслухняними духами, яких називаємо демонами та бісами.

У старозавітні часи цей Архангел являвся охоронцем Богообраного Ізраїлю. За Церковним переданням він брав участь у багатьох старозавітних подіях. Через нього проявилася сила Господня, що зупинила єгиптян і фараона, які переслідували ізраїльтян. Архістратиг Божий з’явився Іісусу Навину та відкрив волю Господа на взяття Єрихону (Нав. 5, 13 — 16). Він зберіг від вогню трьох святих отроків — Ананію, Азарію і Мисаїла, кинутих у піч на спалення за відмову поклонитися ідолу (Дан. 3, 92 — 95). З волі Божої, Михаїл заборонив дияволу відвернути юдеїв від правдивої віри у Старому Завіті та явити їм тіло святого пророка Мойсея для обоження, як про це свідчить у своєму Соборному посланні апостол Іуда, брат Божий.

Сьогодні Архангел – покровитель Православної Церкви – Нового духовного Ізраїлю, храмів Божих і людських душ від скверни. З волі Господа нашого Іісуса Христа, Який, проповідуючи Євангеліє, виганяв бісів, архістратиг Михаїл робить теж саме. Він обмежує диявольську силу, не дає їй зруйнувати світ. Він охороняє Святу Православну Церкву, яка існує на нашій землі з часів святого Хрестителя Русі князя Володимира, і храми Божі, а також найголовніший храм на землі – душу людини. Диявол, якого архангел Михаїл скинув з Небес, намагається на землі за допомогою своїх слуг, використовуючи різноманітні земні хитрощі та спокуси, повалити духовні фортеці Православ’я. Але наш Хранитель направляє їх згубну енергію в безодню. Він зберіг у Істині Христовій та неушкодженою нашу Церкву в часи войовничого атеїзму, зупиняв й зупиняє богоборців, а вірних закликає до прославлення Бога і поширення справжньої християнської віри!
На іконах обличчя Ангелів випромінюють особливу благодать. Головне їх завдання – прислухатися, слухати, і служити. Вони не бунтують, не повстають, хоч теж наділені свобідною волею. Але в цьому і полягає найбільша їх краса. Маючи свобідну волю, вони настільки перебувають в любовному співжитті та гармонії з Божественними Особами Трійці, що взагалі не мають бажання бути неслухняними чи зупинятися на шляху послуху волі Божій. Зараз Ангели настільки затверджені в добрі, що не можуть відпасти від Бога. Вони все більше і більше підносяться до престолу Божого та удосконалюються в покірності Богу і любові до Нього. Вони «пізнали Істину, Яка і зробила їх вільними», як сказано Христом (Іоанн. 8, 32). До такої свободи та незалежності від гріхів через пізнання Бога у любові Ангели закликають і нас.

Ангели є нашими покровителями і наставниками тому, що володіють досконалим розумом, яким здатні споглядати славу Божу та бачити наше майбутне. Вони наділені такою духовною могутністю та силою, якою можуть легко руйнувати всі підступи диявола та його рабів. Згадаймо з’явлення над Почаївською лаврою у 1675 році Небесного воїнства ангелів і архангелів з Богоматір’ю та преподобним Іовом, котрі по молитвам іноків та вірян повернули ворожі стріли назад і врятували нашу Святиню.
Таким чином, молитовний зв’язок з духовним світом не тільки існує, але він дуже сильний! Ангели-охоронці постійно моляться за нас. І в храмах канонічної Церкви, навіть коли немає в них богослужіння, Ангели і святі Угодники з Богородицею постійно славлять Бога.

В наші дні дуже важливим є питання: як розрізняти духів — Божі вони чи ні? Якщо від духовного явища немає благих плодів – тиші смиріння, радості, любові з послухом Богові, Церкві та ближнім, а тільки збентеження, обурення, заколот, гордість, зарозумілість, то це вказує на дію лукавого.
Ми повинні уподібнюватися безтілесним добрим духам в своєму житті, щоб бути в єдності з ними. Як цього рівня досягти? Для того, щоб бути схожими на Ангелів, ми повинні робити те, що виконують вони. А про служіння Ангелів розповідають нам Книги Священного Писання.

Ми, усі православні християни, особливо священники та співаючі на кліросі, подібні до Ангельских сил, коли славимо Бога в Господньому храмі. Диякони та іподиякони під час Літургії немов перетворюються в архангелів. Адже вони виконують ту ж саму роль – буквально «літають» довкола престолу, прислуговуючи через архиєрея та священиків Самому Христу й оспівуючи славу Господню.

Люди стають подібними до Ангелів тоді, коли виконують волю Господа, Його заповіді, коли смиренні перед Богом і Церквою, приймають спасительні рішення церковної ієрархії. Вони як Ангели, коли йдуть у доховному розвитку попереду інших і ведуть своїх ближніх, свою сім’ю до Господа – в храм Божий. Віруючі стають як Ангели, коли з чистими серцями і думками читають собі та іншим Священну Біблію. Люди уподібнюються у побожності до Ангелів, коли уникають гріхів, каються в них, очищають та прикрашають добрими справами душу. Віруючі стають духовними воїнами, подібними до Ангелів, коли борються с дияволом та його спокусами, коли викорінюють зло в собі і живуть згідно правди Божої. Молоді подружжя схожі на Ангелів тоді, коли народжують дітей стільки, скільки Бог дарує їм, та виховують їх в православній вірі. Стараючись допомагати людям у біді та протягуючи нужденним руку допомоги, ми також стаємо дуже схожими на Ангелів. Тоді ми станемо справжніми друзями з ними.

Нам належить подібно до Ангелів, ніколи нікого не засуджувати, але твердо говорити тим, хто чинить кривду та неправду, як сказав архангел Михаїл дияволові: «Хай заборонить тобі Господь!» (Посл. ап. Іуди). Бо тільки з Богом та Його Небесними вісниками ми справді сильні! Хай Ангели допомогають нам усім перебувати в благодатному єднанні з Богом-Спасителем, утримувати, прикрашати і зберігати від руйнування і надругання храми Божі, як це зробив чудесно с Божою допомогою архангел Михаїл у малоазійському містечку Хони, берегти красу Богом дарованого нам земного краю — благословенної древньої Кременетчини.
Дорогі брати та сестри, помолимось у цей святковий день Господу Богу, щоб архангел Михаїл і святі Ангели з Небес завжди покривали нас своїми невидимими крилами від усіх бід і напастей, духовно зміцнювали нас у сповідуванні чистоти віри, зберігали наш народ у заснованій Христом та Апостолами Єдиній Святій Соборній Апостольській Православній Церкві, допомагали нам на земному шляху до спасіння, щоб ми вистояли в усіх випробуваннях та спокусах і без перешкод увійшли в Царство Небесне!

єпископ Іов (Смакоуз), ректор Почаївської Духовної Семинарії

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *