Преполовіння П’ятидесятниці

By Редакція Тра 10, 2023

Переполовіння П’ятидесятниці – свято Православної Церкви, середина 50-денного терміну між святами Великодня та Зіслання Святого Духа. Святкується у середу 4-го тижня після Великодня.

Найменування свята Церква запозичила з Євангелія, що благовістить про те, як Господь Ісус Христос у третій рік Своєї Євангельської проповіді на преполовіння Старозавітного свята Кущів, увійшов у храм і навчав (Ін. 7, 14). У Своїм навчанні Він ясно показав Себе Христом, ходатаєм між Богом і людьми, законодавцем і рівним Богові Батькові. Це вчення Ісуса Христа, відповідно половині П’ятидесятниці, що з’єднує Великдень і свято зішестя Святого Духа, провіщає про наближення часу зішестя Святого Духа, бо “в останній день свята”, під час якого Господь був у церкві і навчав, Він Сам сповістив про Святого Духа, “Якого мали прийняти віруючі в Нього” (Ін. 7, 39). Таким чином, Преполовіння П’ятидесятниці є явленням Божественної сили і мудрості Спасителя, який послав Святого Духа.

Про день Преполовіння П’ятидесятниці згадує у своїх повчаннях святитель Іоанн Золотоуст. У VII столітті – преподобний Андрій Критський, у VIII – преподобний Іоанн Дамаскін, у IX – сповідник Феофан Начертаний оспівали Преполовіння у духовних піснях.

Згадуючи в Тиждень про розслабленого освячення води від Ангела в купелі Силоамській, і особливо Божественне вчення Ісуса Христа, вимовлене Ним у П’ятидесятницю, яке Господь уподібнює воді, що подає грішникові, що прагне спасіння, життя і мудрість, Церква в цей день здійснює водоосвячення, просячи Господа напоїти спраглих душ водами благочестя, як Він “виголосив, кажучи: Хто прагне, йди до Мене і пий” (Ін. 7, 37).

Стоячи посеред святилища в переполовення божественного свята, Ти взивав: хто має спрагу, нехай гряде до Мене і п’є; хто п’є цю божественну мою воду, з того потечуть ріки Моїх повелінь; а хто вірує в Мене, посланого Божественним Отцем, зі Мною прославиться. Тому взиваємо до Тебе: слава Тобі, Христе Боже, бо Ти безмірно проливаєш воду Твого чоловіколюбства рабам Твоїм.

Премудрости воду і життя виточуючи світові, Спасе, усіх закликаєш черпати воду спасіння; бо коли людина приймає закон Твій Божественний, гасить у собі вугілля омани, тому повіки не буде ні мати спраги, ні перестане насичуватися Твоєю їжею, Владико Царю Небесний. Заради цього славимо державу Твою, Христе Боже, благаючи послати відпущення гріхів рабам Твоїм.

Зледенілу через гріхи й беззаконня душу мою напої течією Твоєї крови і покажи плодоносною чеснотами, бо Ти сказав усім, щоб приходили до Тебе, Слово Боже всесвяте, і черпали воду нетління живу, що очищає гріхи тих, хто оспівує славне і божественне Твоє воскресіння, подаючи силу Духа, що сходить з висоти, ученикам Твоїм, які знають Тебе як Бога: бо Ти є воістину Джерело життя нашого.

Маючи чашу невичерпних дарів, дай мені черпати воду на відпущення гріхів, бо я страждаю від спраги, Милосердний і єдиний Щедрий

Просвітившись, браття, Воскресінням Спаса Христа і досягнувши переполовення свята Владичного, щиро зберігаймо заповіді Божі, щоб бути достойними святкувати і Вознесіння, й одержати пришестя Святого Духа“.

(слова богослужіння у цей день)

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *