Неділя про Страшний Суд

Неділя про Страшний Суд. Замість проповіді ми виришили процитувати слова з богослужіння. З вдячністю звернімо увагу, що автори цих текстів намагаються не нажахати нас, але звертаються до Господа з надією на Його милість у той самий день. Що може сильніше вплинути у підготовці до днів посту?

Коли захочеш прийти, Судде Найправедніший, щоб суд праведний чинити, сівши на престолі слави Твоєї, — ріка вогненна, страхітлива приведе всіх до судища Твого, де стоятимуть перед Тобою Небесні Сили, і люди судитимуться у страху за свої вчинки, — тоді помилуй нас, Христе, і долі спасенних сподоби як милосердний, щиро благаємо Тебе.

Книги розкриються, видимі будуть діяння людей перед нестерпним судом, — сповниться ж уся земля страшним скреготом і плачем, бачачи всіх грішників у невтішному риданні, на вічні муки праведним судом Твоїм, Щедрий, відпущених. Тому благаємо Тебе, Милосердний, помилуй, єдиний Многомилостивий, нас, що славимо Тебе.

Горе мені, затьмарена душе, як довго ти від зла не відступатимеш? Доки від безнадійности плакатимеш? Чому не задумаєшся над страшним часом смерти? Чому не тремтиш уся від страшного суду Спасового? Що відповідатимеш або від чого відречешся? Діла твої звинувачують тебе, діяння викривають наклепника. Нарешті, о душе, настав час: іди, попередь, і з вірою взивай: згрішив я, Господи, згрішив перед Тобою, але знаю, Чоловіколюбче, милосердя Твоє, не розлучи мене з тими, що стоятимуть праворуч Тебе, ради великої Твоєї милости.

Жаданий Твій голос, що кликатиме святих Твоїх до радості, нехай почую і я, окаянний, і пізнаю несказанну радість Царства Небесного.

Не ввійди зі мною в суд, несучи мої вчинки, слова досліджуючи і прагнення викриваючи. Але, щедротами Твоїми уневажнюючи мої люті гріхи, спаси мене, Всесильний.

Не спи, душе: настав день, уже при дверях суд, де царі разом і князі, багаті й убогі збираються, і кожна людина прийме заслужене за свої діяння.

Кожен в чині своєму: чернець та ієрарх, старий і юний, раб і володар допитані будуть: вдовиця і діва визначаться, і горе тоді буде всім, хто не мав життя невинного.

Безпристрасний суд Твій, всевидюще Твоє судочинство виявлять хитрощі, навіть красномовців привабливий обман чи вигадки свідків, що правду відкидали; перед Тобою, Боже, таємниці всіх видимі.

Помилуй, помилуй, Господи, творіння Твоє, згрішив я, зглянься на мене, бо Сам Ти — єдиний чистий єством, і ніхто інший, крім Тебе, не є поза скверною.

Там перед Богом, істинним Суддею, ніщо вже не допоможе: ні старання, ні лукавство, ні слава, ні дружба, хіба тільки вага діл твоїх, о душе моя!

Там будуть разом князь і вождь, убогий і багатий, душе; ні батько не матиме сили, ні мати не допоможе, не визволить і брат від осудження.

Роздумуючи про страшне випробування Судді, відтепер вжахнися, душе, приготуйся до відповіді, щоб не була засуджена на вічні кайдани.

Господь гряде судити. Хто стерпить надзвичайне пришестя Його? Затремти, душе окаянна, затремти і до відходу з цього світу приготуй діла свої, щоб милостивим і милосердним був до тебе благословенний Бог отців наших.

Навернися, душе, покайся, відкрий таємниці, скажи Всевідцю Богу: Ти знаєш, єдиний Спасе, мої таємниці, але Сам помилуй мене з милости Твоєї, як співав Давид.

Коли покличеш разом усіх людей, Христе, судити, — великий страх тоді, велике горе, лише добрі діла тоді допоможуть.

Судде всіх, Боже мій і Господи, нехай почую я тоді голос Твій жаданий, нехай побачу світ Твій великий, нехай погляну на оселі Твої, нехай подивлюся на славу Твою, радіючи повіки.

Господь гряде грішників покарати і праведників спасти: заплачмо і заридаймо, усвідомимо цей день, коли, невідоме і таємне відкривши, Він воздасть людям за ділами. Розмірковуючи про страшний день суду і про несказанну Твою славу, Господи, весь трепечу і, тремтячи від страху, взиваю: коли прийдеш на землю у славі, Христе Боже, судити всіх, звільни мене від усякої муки і сподоби мене, Владико, праворуч Тебе стати.

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *