М’ясопусна батьківська субота

Церковний рік організований так, щоб вірні, свято за святом, знову переживали різні події Священної історії. Серед церковних пам’ятей є ті, що розповідають про зорю людства і про те, що чекає його в кінці часів. Перша з цих пам’ятей – спогад про гріхопадіння Адамове, яке відбувається в Прощене неділю. Друга – Неділя (воскресіння) о Страшному суді.

Не випадково цій неділі передує Вселенська батьківська субота: більшості людей (але не всім, див.: 1 Фес 4. 15–17) доведеться відчути гіркість смерті і перебувати серед померлих, а лише потім воскреснути і з’явитися на Страшному суді. Тому пам’ять про померлих передує пам’яті суду.

Внаслідок цього, богослужіння сьогоднішньої суботи та наступної неділі, по суті, завершують цикл церковного року – щоб через тиждень розпочати новий, спочатку згадавши гріхопадіння праотців, а потім піднімаючись сходами Великого посту до Благовіщення, Страстей та Пасхи.

Цікаво, що в традиції I тисячоліття загальне поминання померлих здійснювалося не сьогодні, а в суботу безпосередньо перед Великим постом. Це має просте пояснення: під час посту Євхаристія здійснюється значно рідше, що означає, що кількість поминань різко скорочується (від часів стародавньої Церкви вважалося, що саме євхаристичне поминання померлих має особливе значення). Щоб якось компенсувати це, була встановлена особлива заупокійна субота перед постом. З часом, з розвитком циклу пам’ятей передпостних неділь, вона була перенесена на день перед пам’яттю Страшного суду — з причин, зазначених вище.

Піснеспіви Неділі про Страшний суд переважно базуються на так званому малому Апокаліпсісу з Євангелія – розмові про кінець часів (Мф 24), – а також на видінні з Книги пророка Даниїла (Дан 7), на яке прямо вказує Сам Господь у цій розмові. Наприклад, перша стихіра на “Господи, воззвах” звучить:

Коли захочеш прийти, Судде Найправедніший, щоб суд праведний чинити, сівши на престолі слави Твоєї, — ріка вогненна, страхітлива приведе всіх до судища Твого, де стоятимуть перед Тобою Небесні Сили, і люди судитимуться у страху за свої вчинки, — тоді помилуй нас, Христе, і долі спасенних сподоби як милосердний, щиро благаємо Тебе“. 

Тема жахливих видінь і неодмінної відповідальності за все підштовхує до покаяння, тому у піснеспівах наступного тижня звучить чимало покаянних рядків, зокрема з Великого канону святого Андрія Критського.

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *