“Вороха роз пасхальных, на иконы и куличи, лежат под бумагой в зале. Страстные дни. Я еще не говею, но болтаться теперь грешно, и меня сажают читать Евангелие.
“У Воронина на погребице мнут в широкой кадушке творог. Толстый Воронин и пекаря, засучив руки, тычут красными кулаками в творог, сыплют в него изюму и сахарку и проворно вминают в пасочницы. Дают попробовать мне на пальце: ну, как? Кисло, но я из вежливости хвалю. У нас в столовой толкут миндаль, по всему дому слышно. Я помогаю тереть творог на решетке. Золотистые червячки падают на блюдо, – совсем живые! Протирают все, в пять решет; пасох нам надо много. Для нас – самая настоящая, пахнет Пасхой. Потом – для гостей, парадная, еще “маленькая” пасха, две людям, и еще – бедным родственникам. Для народа, человек на двести, делает Воронин под присмотром Василь-Василича, и плотники помогают делать. Печет Воронин и куличи народу.
Ударяют печально, к Плащанице. Путается во мне и грусть, и радость: Спаситель сейчас умрет… и веселые стаканчики, и миндаль в кармашке, и яйца красить… и запахи ванили и ветчины, которую нынче запекли, и грустная молитва”
И.С. Шмелев “Лето Господне”
У побуті і щоденності Страсного тижня дивним чином поєднуються дорога в храм на служби, що занурюють нас у події останніх днів життя Спасителя, і радісні домашні підготування до Великодня.
Важко уявити дім, в якому в ці дні немає метушні прибирання і приготування. Свято Христового Воскресіння у малому домашньому, сімейному контексті повне приємних традицій, пов`заних з трапезою за святковим столом. У християн по всьому світу є особливі страви, які асоціюються із Великоднем.
Ми ніколи на нашому сайті не публікували рецепти. Але раптом вони стануть у нагоді. До речі, в коментарях можна додавати свої особливі святкові рецепти. Ми з радістю їх опублікуємо.
Так от.
Паска або Куліч
Рецепт на основі нічного тіста. Смачний і ароматний за рахунок “заварки” і довгої холодної розстойки. Зручний в роботі рецепт. Тісто замішується ввечері, а зранку його лишається просто відігріти і спекти. Маса тіста приблизно 640 гр. Його можна розділити на форми ( наприклад, по 10-12 см в діаметрі). Для заварки зручно використовувати кружку-термос. Родзинки попередньо замочити у алкоголі або апельсиновому соці.
Заварка:
- 25 гр муки пшенична
- 125 гр молока
Тісто:
- заварка вся
- 3 гр сухих дріжджів
- 240 гр муки пшеничної
- 50 гр вершків 10%
- 2 жовтка
- 60-80 гр цукру
- сіль дрібка
- 80 гр вершкового масла
- 1 ч.л. ванільного екстракту
- 80 гр родзинок
Заварка. Молоко до кипіння. Зняти з вогню, додати муку, перемішати. Перелити заварку в термосу, вичекати 40-45 хв, Після чого охолодити до кімнатної температури. Замісити тісто. З’єднати заварку, муку, дріжджі. Додати вершки і жовтки. Додати цукор і сіль. Вимішувати 10-15 хв. Вершкове масло кімнатної температури розтерти з ванільним екстрактом. Невеликими порціями в 3-4 прийоми додати в тісто. Вимісити дуже м’яке, шовковисте тісто. Залишити тісто при кімнатній температурі на 10-15 хв. Родзинки обваляти в невеликій кількості муки, вмішати в тісто. Перекласти тісто в ємність, змащену невеликою кількістю рослинної олії. Затягнути ємність з тістом харчовою плівкою або закрити кришкою. Помістити в холодильник на 12-16 год. Після того дати тісту відігрітись у кімнатній температурі протягом 2 годин.
Розкласти тісто у форми, заповнюючи їх максимум на 1\3. Форми накрити плівкою. Дати розстоятись у кімнатній температурі 2-3 години. Тісто має піднятись до верху форми. Поставити в холодну пічку. Довести до температури 170 градусів і пекти до готовності, близько 50 хв. Прикрасити за бажанням.
Англійські “хрестові” булочки (Hot Cross Buns)
Традиційний великодній хліб, який готують в Англії, країнах Британської Співдружності та деяких місцевостях Німеччини. Покроковий відеорецепт від Дж. Олівера
https://youtu.be/rRgFRSY01aU
Переклад субтитрів до відеорецепту:
- молоко 200 мл
- вершкове масло 55 гр
- дрібка мускатного горіху
- пшенична мука – 455 гр
- кориця – 1 ч.л
- сіль – 1 ч.л.
- цукрова пудра – 55 гр
- сухі дріжджі – 7 гр
- яйце – 1-2 шт
- вимішувати тісто 10 хв., накрити і залишити на 1 годину
- родзинки – 85 гр
- імбирні цукати – 30 гр
- сформувати кульки, накрити, залишити на 30 хв
Випікати 15-20 хв при температурі 190°С. Готові булочки змастити рідким медом. Смакує з вершковим маслом.
Італійський пасхальний пиріг “Паскуаліна”
Святкова сімейна страва, надзвичайно популярний в Італії пиріг “Паскуаліна”. Вперше пасхальний пиріг “Паскуаліна” згадується ще в XVI ст! По кількості шарів у пирозі можна було судити про заможність родини. Але зараз за шаровістю ніхто не женеться. Тісто зазвичай використовують готове – філо, слойоне дріжджове або бездріжджове тісто або пісочне, на ваш смак. Для ніжної начинки використовують рікотту або звичайний домашній сир та шпинат, а також “заховані” в тісті яйця. Легкий, смачний рецепт.
На олії обсмажити кілька зубчиків часнику. Зубчики дістати, а в пательню додати шпинат 500 гр свіжий або заморожений (заморожений попередньо віджати). Обсмажити 5 хв. Додати сир або рікотту (400 гр), по 2 ст л вершків та пармезану, сіль, перець за смаком. Форму d=24 см застелити пергаментом або змастити вершковим маслом, викласти половину тіста, розподілити по формі, залишаючи тісто на бортах. Зверху викласти начиння. В начинці зробити 6 ямок і вбити туди яйця. Закрити пиріг другою половиною тіста, з’єднати краї, змастити яйцем. Випікати пиріг у розігрітій до 190°С печі 45 — 50 хвилин. Пригощати теплим або повністю охолодити.