ПЕРШИЙ ДЕНЬ «ДУХОВНОЇ ВЕСНИ»

Щиро вітаємо вас, брати і сестри, із початком Великого посту – періодом нашого духовного відродження та підготовки до свята нашого спасіння і нашої надіі – Святого Воскресіння Христового! Упродовж цього часу ми будемо намагатись розкрити багаточисельні аспекти святої Чотиридесятниці, а поки що наша розповідь про постове богослужіння.

Як піст не є у першу чергу утриманням від їжі певного різновиду, але справою духовною, так і молитва наша у цей період виходить із наших домівок та збирає нас у храмах частіше, ніж зазвичай. Більшість з церковних служб, що звершуються у цей час, є унікальними та відбуваються лише у даний період. По-перше, Таїнство Євахристії, що відбувається зазвичай щоденно у нашому храмі, зараз звершується лише у суботу та неділю. По-друге, постове богослужіння несе у собі особливий покаянний настрій, на кожній службі читається Псалтир – цей «посібник з покаяння», за словами святих отців. Літургія несе у собі радість Воскресіння Христового, і така богослужбова пауза дозволить нам більш уважно підготувати себе до свята Пасхи. Також піст – це чудова можливість чесно перед собою визначити місце Євхаристії у власному житті та виправити те, що потребує виправлення у цьому аспекті.

Отже, на першій седмиці Посту вранці ми звершуємо утреню, 1, 3, 6 та 9 часи та вечірню. У середу та п’ятницю вечірня поєднується із Літургією Передосвячених Дарів, про яку ми поговоримо окремо. На часах читаються кафізми й співаються спеціальні «тропарі часу», у яких час дня співвідноситься з подіями історії спасіння: зішестя Святого Духа у 3-й час, розп’яття Спасителя на Хресті у час 6-й і Його смерті у 9-й час. На вечірні читаються дві паремії – уривки із книг Буття й Приповістей.

Увечері звершується велике навечір’я, під час якого читається Великий покаянний канон св. Андрія Критського.

За кожною службою  читається великопісна молитва преподобного Єфрема Сиріна із трьома або (частіше) шістнадцятьма поклонами.

Постові служби спонукають нас до зусиль, фізичних разом з духовними, але їх настрій не пригнічує. Уважне слідкування за усім, що читається або співається у храмі, подарує вам ту «світлу тугу», як це називає прот.Олександр Шмеман, що проведе нас вірним шляхом заспокоєння та очищення від усього, що стоїть між нами і Богом. Отож, вирушаймо до Пасхи разом!

 

Related Post

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *